Miks joogivesi on punane ja haiseb?
11. okt.

2016

Miks joogivesi on punane ja haiseb?
Prindi uudis Prindi uudis

OÜ Kose Vesi poole on viimase aasta jooksul korduvalt pöördutud murega miks joogivesi  on punast värvi, miks veel on ebameeldiv lõhn ning miks vee surve kõigub?

Kui vesi jõudis tarbijateni veel nõukogude aegsete raudtorude kaudu, siis leidus vees paratamatult ka torude siseseintelt roostega koos eraldunud raualaaste  ja muid mehhaanilisi osasid. Seetõttu oli  mõistlik majade veemõõdusõlmedesse ning korteritesse paigaldada nende osiste kinnipüüdmiseks täiendavad vee puhastamise filtrid.

Peale ühisveevärkide korrastamist (rauaärastusfiltrite paigaldamist veetöötlusjaamadesse, raudtorude asendamist plastiktorudega) vajadus selliste täiendavate filtrite jaoks kaob. Kuid korteritesse ja majadesse paigutatud filtreid tavapäraselt inimesed ei eemalda, need jäävad. Ka nende filtrite hooldust tehakse alles siis kui tekivad probleemid veega – filtrid muutuvad ka puhtas looduslikus vees  leiduvate bakterite kasvulavaks. Filtritesse tekib punakas plöga, mis kitib kinni filterelemendi väikesed avad ning tekivad probleemid vee surve ja lõhnaga.

Seetõttu soovitame rekonstrueeritud veevärkide piirkondade elanikel varem kinnistute sisestele veetorustikele paigaldatud igasugused täiendavad vee puhastamise filtrid ja sõelad eemaldada. Neid lihtsalt ei ole enam vaja.

Neist veetorustikele paigaldatud filtrite poolt tekitavatest võimalikest probleemidest kirjutab teadur Kai Künnis- Beres pikemalt oma artiklis “Miks joogivesi on punane ja haiseb?”.

Share This :